زبان اسکرچ یک زبان ساده با یادگیری آسان است. اگر شما برای این زبان وقت بگذارید و خوب تمرین کنید در کمتر از یک هفته می توانید یک بازی بسازید! این زبان بیشتر برای کدکانطراحی شده است، اما بزرگسالان نیز از انجام آن لذت خواهند برد.

اسکرَچ یک زبان برنامه‌نویسی تصویری است که برای کودکان طراحی شده‌است. دانشمندان آزمایشگاه رسانه ام‌آی‌تی زبان برنامه‌نویسی اسکرچ را طراحی نموده و در سال ۲۰۰۷ به‌طور رسمی و به صورت کاملاً رایگان به دنیا عرضه کردند. ویکی‌پدیا

این زبان در قالب چهار نرم افزار (اسکرچ جونیور، اسکرچ 1، اسکرچ 2، اسکرچ 3) می باشد. اسکرچ جونیور مناسب کودکان خردسال و دیگر شماره های اسکرچ مناسب نوجوانان و بزرگسالان می باشند. اسکرچ 1 قدیمی ترین نسخه اسکرچ است و بعد شماره 2 و اکنون شماره 3 نیز استفاده میشوند. (تنها آپدیت شده اند)

اینجا با آموزش و معرفی تصویری این زبان شیرین را خواهیم داشت:

1- معرفی کد و دستور ها

شما بعد از نصب نرم افزار اسکرچ در ویندوز (ترجیحا اسکرچ 3) به راحتی میتوانید زبان آنرا به فارسی تغییر دهید. سپس از منوی کد ها می توانید کد مورد نظر را اعمال کنید: 

مثال:

دریافت
عنوان: تصویر اسکرچ-کد ها
حجم: 129 کیلوبایت
 

2- معرفی شکل و شخصیت ها

در اسکرچ 3 به راحتی می توانید از طریق گزینه شخصیت ها، شخصیت و یا شکلی را جست و جو و انتخاب کنید. بعد می توانید از طریق منوی حالت رنگ و اندازه آنرا نیز تغییر دهید.

 

3- اطلاعات تکمیلی

صداها: به راحتی میتوانید صدایی را انتخاب و به آن کد بدهید.

مثال: وقتی - کلیک شد>برای همیشه>اگر بادکنک کلیک شد> صدای ترکیدن پخش کن

پس زمینه: پس زمینه ای را انتخاب کنید تا پویا نمایی شما روی آن پخش شود.

 

سخن پایانی: چگونه پروژه ساخته شده را اجرا کنیم؟

کافی است آن را در کامپیوتر خود ذخیره کنید. سپس با رفتن به سایت و انتخاب پروژه خود، آنرا به هر شکلی که می خواهید تبدیل کنید.

 

sprite default اصلی این زبان برنامه نویسی یک گربه نارنجی است که به صورت زیبا و خلاقانه ای طراحی شده است. به جز شکل اصلی هزاران شکل دیگر هم در این زبان وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. اما یکی ازمهم ترین نکته هایی که باید درباره این زبان بدانید این است که، درست است که این زبان از زبان فارسی هم پپشتیبانی می کند، ولی شما باید در حد متوسطی به زبان انگلیسی مسلط باشید. دلیل این موضوع این است که در بسیاری از موارد در زبان فارسی اسکرچ، نمی توانید متوجه معنی درست برخی از کد ها بشوید و دیگر اینکه برای اینکه بخواهید کد نویسی را ادامه دهید و در همین اسکرچ هم بتوانید فعالیت بهتری داشته باشید، باید به زبان انگلیسی مسلط باشید.

امیدوارم از این معرفی لذت برده باشید. من را دنبال کنید و نظرات و انتقادات خودتان را با من به اشتراک بگذارید.